5/5 - (1 vote)

Struktura sądów w Słowacji System sądownictwa w Słowacji obejmuje różne rodzaje sądów, a są to:

Sądy rejonowe (okresné súdy)

Są to sądy pierwszej instancji, które zajmują się sprawami cywilnymi i karnymi, chyba że przepisy dotyczące postępowania sądowego stanowią inaczej. Sądy rejonowe również orzekają w sprawach wyborczych, jeśli tak wymagają szczególne przepisy.

Sądy okręgowe (krajské súdy)

Są to sądy drugiej instancji, które rozpatrują odwołania od wyroków sądów rejonowych w sprawach cywilnych i karnych. W przepisach procesowych określono również sprawy cywilne i karne, które sądy okręgowe rozpatrują w pierwszej instancji. Ponadto, sądy okręgowe są właściwe do rozpatrywania spraw z zakresu prawa administracyjnego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Orzekają także w innych sprawach, jeżeli tak wymagają szczególne przepisy, takie jak ustawa nr 166/2003 dotycząca ochrony prywatności przed bezprawnym wykorzystaniem technologii informacyjnych i zmiany niektórych ustaw.

Szczególny Sąd Karny (Špecializovaný trestný súd)

Ten sąd orzeka w sprawach karnych oraz w innych sprawach określonych w przepisach dotyczących postępowania sądowego.

Sąd Najwyższy Republiki Słowackiej (Najvyšší súd Slovenskej republiky)

Sąd Najwyższy ma kilka funkcji. Jest odpowiedzialny za rozpatrywanie zwykłych środków zaskarżenia od wyroków sądów okręgowych i Szczególnego Sądu Karnego, jeśli taki tryb postępowania jest przewidziany w przepisach dotyczących postępowania sądowego. Ponadto, sąd ten rozpatruje nadzwyczajne środki zaskarżenia od wyroków sądów rejonowych, okręgowych, Szczególnego Sądu Karnego i Sądu Najwyższego, jeśli taki tryb postępowania jest przewidziany w przepisach dotyczących postępowania sądowego. Sąd Najwyższy zajmuje się również sporami dotyczącymi właściwości pomiędzy sądami a instytucjami rządowymi na szczeblu centralnym. Ponadto, sąd ten ma władzę przekazywania spraw do rozpoznania innemu sądowi niż sąd właściwy, jeśli taki tryb postępowania jest przewidziany w przepisach dotyczących postępowania sądowego. Sąd Najwyższy sprawuje również kontrolę nad orzecznictwem sądów w sprawach zakończonych prawomocnym wyrokiem. Dba również o jednolitą wykładnię i spójne stosowanie ustaw oraz innych obowiązujących aktów prawnych poprzez wydawanie orzeczeń, wydawanie opinii w celu ujednolicenia wykładni ustaw i innych obowiązujących aktów prawnych oraz publikowanie prawomocnych orzeczeń sądowych o szczególnym znaczeniu w Zbiorze Opinii Sądu Najwyższego oraz Orzeczeń Sądów Republiki Słowackiej (Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky).

Ponadto, Ministerstwo Sprawiedliwości jest powiązane z systemem sądownictwa w Słowacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Jak przebiega proces upadłości konsumenckiej na Słowacji?

Proces upadłości konsumenckiej na Słowacji składa się z kilku etapów. Na początku osoba zadłużona musi złożyć wniosek do sądu, w którym przedstawia swoją sytuację finansową. Następnie sąd wyznacza tzw. “konkurzného správcu”, czyli zarządcę masy upadłościowej, który będzie nadzorował cały proces.

Po przyjęciu wniosku przez sąd, dochodzi do zawieszenia egzekucji wobec majątku osoby zadłużonej. Oznacza to, że wierzyciele nie będą mogli dochodzić swoich roszczeń, a osoba zadłużona otrzymuje szansę na spłatę swojego zadłużenia w sposób dostosowany do jej możliwości.

Kolejnym etapem jest sporządzenie planu spłaty przez zarządcę masy upadłościowej. Plan ten uwzględnia zarówno zobowiązania wobec wierzycieli, jak i możliwości finansowe osoby zadłużonej. W większości przypadków plan ten obejmuje okres od trzech do pięciu lat.

Po zatwierdzeniu planu spłaty przez sąd, osoba zadłużona musi regularnie spłacać swoje zobowiązania zgodnie z ustalonym harmonogramem. W tym czasie wszelkie dochody nadal podlegają kontroli zarządcy masy upadłościowej, aby zapewnić uczciwe rozliczanie się z wierzycielami.